Suknie ślubne – od czego zależy cena?

Przyszłe panny młode często zastanawiają się nad tym, od czego zależy cena na suknię ślubną. Z pewnością wiele osób zdaje sobie sprawę, że przede wszystkim na cenę sukni wpływa wartość materiałów. Niektóre koronki na przykład mogą kosztować ok. 400 złotych za metr bieżący. Jednak czy na pewno tylko cena materiałów decyduje o tym, że pewne suknie są tańsze, a inne – droższe?

Ogromne znaczenie w wycenieniu wartości sukni ślubnych ma również to, ile czasu trzeba poświęcić na wykonanie konkretnego zlecenia. Brak koronki na sukni nie zawsze oznacza, że będzie ona o wiele tańsza niż suknie z koronką. Wiele zależy od stopnia skomplikowania konstrukcji.

Na pewno większości znany jest termin „Haute couture”, czyli wysokie krawiectwo. Jest to dział krawiectwa polegający na tym, że tworzy się ubrania dla konkretnej osoby, na konkretną sylwetkę. Ten sposób wykonania ubrań jest o wiele bardziej czasochłonny niż „Prêt-à-porter”, czyli produkcja seryjna, spotykana w sklepach. W „Haute couture” tworzy się konstrukcje i wykroje dla konkretnej osoby z uwzględnieniem wszystkich osobliwości sylwetki, dlatego nie da się w ten sposób szyć masowo. Atutem takich ubrań jest przede wszystkim to, że one już od początku są dostosowane do osoby i w trakcie pracy można uwzględniać sugestie klientów.

Wracając do ceny sukni ślubnych, należy podkreślić, że dodanie koronek czy koralików nie jest jedynym sposobem na uzyskanie pięknej sukni. O wiele bardziej efektownie może wyglądać suknia stworzona na podstawie skomplikowanej konstrukcji, np. z nietypowym dekoltem, zakładkami, falbanami czy ciekawie skomponowanymi liniami szwów. Wymaga ona jednak większego wyzwania od osób pracujących nad nią, zwłaszcza jeśli chodzi o dostosowanie konstrukcji do konkretnej sylwetki. Wyliczenie matematycznych podstaw do wykroju nierzadko zajmuje kilka godzin. Ważne jest również uszycie już wykrojonej sukienki, jeśli chodzi o jakość, to nie powinno się wykonywać tak pięknego dzieła jak suknia ślubna w pośpiechu. Naszywanie koronek też bardzo wpływa na ceny sukni ślubnych. Niektóre koronki można naszyć maszynowo w kilka godzin, a niektóre muszą być naszywane tylko ręcznie, co często zajmuje nawet kilka dni.

Jak widać, jest wiele czynników wpływających na cenę sukni ślubnej. Każda panna młoda musi zdecydować na czym jej bardziej zależy. Czy będzie to elegancka suknia o skomplikowanym kroju dostosowanym do jej sylwetki, czy zwiewna tiulowa sukienka pięknie układająca się w tańcu, czy może delikatna koronkowa.